środa, 18 maja 2011

OCHRONA PRZECIWSŁONECZNA- PRZECIWZMARSZCZKOWA-FILTRY-VADEMECU

Opalona skóra jest bardzo sexy ale jeśli opalanie to tylko z kremem z filtrem. Wyjście na słońce bez ochrony może się zakończyć dla skóry bardzo żle. Poparzenia są przyczyną szybszego starzenia się skóry i powstawania nowotworów. Na szczęście mamy kosmetyki z filtrami które pozwolą uzyskać ładny kolor opalenizny i zachować młodą skórę jak najdłużej.
 Niektórzy dermatolodzy uważają że na kosmetyk z filtrem powinno się jeszcze nakładać krem nawilżający cząsteczki filtru mogą wtedy lepiej wniknąć w głąb skóry. Warto tak zrobić zwłaszcza wtedy gdy używasz filtrów chemicznych (większość kosmetyków ochronnych dostępnych na rynku zawiera właśnie filtry chemiczne).

Lekki fluid do twarzy La Roche Posay to mój ulubieniec :) Tydzień temu zakupiłam nowe opakowanie ponieważ  mi się skończył. Jest w zestawie razem z balsamem po opalaniu w przezroczystej pomarańczowej kosmetyczce. Za cały zestaw zapłaciłam 65zł. Warto! Sam krem tyle kosztuje :)FILTRY DZIELĄ SIĘ NA DWIE GRUPY: fizyczne, zwane również mineralnymi oraz chemiczne nazywane organicznymi. Cząsteczki filtrów fizycznych odbijają promienie słoneczne od naszej skóry. Filtry chemiczne wnikają do wierzchnich warstw naskórka, absorbują promieniowanie UV i je unieszkodliwiają. Filtry zawarte w kosmetykach są zazwyczaj kombinacją jednych i drugich.

Filtry mineralne dla wrażliwych
Do filtrów fizycznych zaliczamy: dwutlenek tytanu i tlenek cynku. Obie te substancje chronią przed UVA, UVB, odbijając je i rozpraszając. Główną ich zaletą jest to że są dobrze tolerowane przez osoby z wrażliwą cerą i skłonną do alergii. Ich wadą jest gęsta konsystencja oraz pigmenty które barwią skórę na biało. Naukowcy poradzili sobie i z tym. Zastosowali w kosmetykach dwutlenek tytanu w formie zmikronizowanej dzięki czemu krem jest transparentny i nadal skuteczny. Przykładem może tu być filtr Bioderma do twarzy i całego ciała Photoderm Mineral 100ml ok 80zł.

Filtry chemiczne
Do tej grupy filtrów należy wiele substancji np. Oxybenzon, Mexoryl, Tinosorb. Ich cząsteczki wnikają do wierzchnich warstw naskórka i pochłaniają promieniowanie. Następnie zamieniają je w nieszkodliwą energię, dzięki czemu promieniowanie nie ma szans uszkodzić komórek skóry. Filtry chronią przed słońcem, jednak ich cząsteczki pod wpływem promieni szybko się rozpadają oznacza to że niektóre z filtrów organicznych mają niską fotostabilność. Warto wspomnieć o Mexorylu XL który stworzyli naukowcy z laboratorium koncernu Loreal. Mexoryl jest filtrem wysoko fotostabilnym poza tym chroni przed promieniowaniem UVA/UVB. Filtry chemiczne mogą spowodować u osób wrażliwych reakcję fotouczuleniową. Naukowcy znależli i na to sposób. Cząsteczki filtru chemicznego umieścili w specjalnych polimerowych kapsułkach dzięki  temu nie mają one bezpośredniego kontaktu ze skórą i są dla niej bezpieczne.

Jak dobrać filtr do cery?
Filtry fizyczne są dobre dla osób z cerą wrażliwą. Można je znależć w kosmetykach w białych opakowaniach np. Photoderm Mineral Biodermy. Ze względu na ciężką konsystencję nie są polecane dla cery tłustej i mieszanej. Do cery łojotokowej najlepsze są mleczka, fluidy, emulsje np. Capital Soleil Vichy.
Kosmetyk z filtrem UV będzie skuteczny jeśli nałożysz odpowiednią ilość. Większość z nas nie wie ile go użyć. Do twarzy potrzeba ok łyżeczki. Na całe ciało ok. pół szklanki jeśli nałożymy mniejszą ilość jego działanie zmaleje. Twarz i ciało wystawione na opalanie powinno się pokrywać grubą warstwą i najlepiej to zrobić 30 min przed wyjściem na słońce wtedy kosmetyk dobrze zacznie działać. Po dwóch godz filtry przestają działać i należy ponownie się nasmarować i może to być kosmetyk np. w sprayu. Po każdej kąpieli w morzu lub basenie ponownie trzeba nałożyć filtr.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarze, na pytania odpowiadam pod postem pod którym zadałaś pytanie, przyjmuję konstruktywną krytykę, ale nie toleruję chamstwa, komentarze naruszające dobre imię mojego bloga i mnie będą usuwane jak również wszelki spam.